COMMITEES

Scientific Committee

Petr HÁJEK, Czech Republic, Chairman 

Koji SAKAI, Japan, Honorary Chairman
David FERNÁNDEZ-ORDONEZ, Spain, Co-chairman

Sofia W. ALISJAHBANA, Indonesia
João ALMEIDA, Portugal
ANTONI, Indonesia
Yoyong ARFIADI, Indonesia 

Domenico ASPRONE, Italy

György L. BALÁSZ, Hungary

Vlastimil BÍLEK, Czech Republic

Ruben Paul BORG, Malta

Iva BROUKALOVÁ, Czech Republic

H. Ladin CAMCI, United Kingdom

Robby CASPEELE, Belgium

Omar CHAALLAL, Canada

Jae-Yeol CHO, South Korea

Hugo CORRES PEIRETTI, Spain

Vladimír ČERVENKA, Czech Republi

Albert DE LA FUENTE, Spain

Frank DEHN, Germany

Wit DERKOWSKI, Polen

Jan DESMYTER, Belgium

Marco DI PRISCO, Italy

Manish K. DIXIT, USA

Íria Lícia Oliva DONIAK, Brazil
Januarti Jaya EKAPUTRI, Indonesia

Rolf ELIGEHAUSEN, Germany

Vyatcheslav R. FALIKMAN, Russia

Ehsan Noroozinejad FARSANGI, Iran

Ctislav FIALA, Czech Republic

Ludovit FILLO, Slovakia

Kristina FOŘTOVÁ, Czech Republic

Stephen J. FOSTER, Australia
Buntara Sthenly GAN, Japan

Jaroslav HALVONIK, Slovakia

Aylie HAN, Indonesia
Harianto HARDJASAPUTRA, Indonesia

Max HENDRIKS, Netherlands

Lenka INGRIŠOVÁ, Czech Republic

Milan KALNÝ, Czech Republic

Akio KASUGA, Japan

Zbyněk KERŠNER, Czech Republic
KI Yong Ann, South Korea

Alena KOHOUTKOVÁ, Czech Republic

Jiří KOLÍSKO, Czech Republic

Stefanus Adi KRISTIAWAN, Indonesia

Widodo KUSHARTOMO, Indonesia

Sadegh LAJEVARDI, Portugal

Luis Julian LIMA, Argentina

Xilin LU, China, Indonesia

Stef MAAS, Belgium

Giuseppe MANCINI, Italy

Tor Arne MARITUS-HAMMER, Norway
Agus MARYOTO, Indonesia

Stuart MATTHEWS, United Kingdom

Marco MENEGOTTO, Italy

Aurelio MUTTONI, Switzerland

Harald MÜLLER, Germany

Theodore L. NEFF, USA

Takafumi NOGUCHI, Japan

Drahomír NOVÁK, Czech Republic
Magdaléna NOVOTNÁ, Czech Republic

Tor Ole OLSEN, Norway

Fulvio PARISI, Italy

Peter PAULÍK, Slovakia

Tereza PAVLŮ, Czech Republic

Maria Rosaria PECCE, Italy

Giovanni PLIZZARI, Italy
Florentina Pungky PRAMESTI, Indonesia

Radomír PUKL, Czech Republic
Motiar RAHMAN, Brunei

Homayoon SADEGHI POUYA, United Kingdom

Senot SANGADJI, Indonesia

Harianto SETIAWAN, Indonesia

Johan SILFWERBRAND, Sweden

Bohuslav SLÁNSKÝ, Czech Republic

Fernando Rebouças STUCCHI, Brazil

Petr ŠTĚPÁNEK, Czech Republic

Petr TEJ, Czech Republic

Břetislav TEPLÝ, Czech Republic

Jean Michel TORRENTI, France

Thanasis TRIANTAFILLOU, Greece

Tamon UEDA, Japan

Jan L. VÍTEK, Czech Republic
Tomáš VLACH, Czech Republic

Miroslav VOKÁČ, Czech Republic

Klára VOKÁČ-MACHALICKÁ, Czech Republic

Local Organizing Committee

Ctislav FIALA

Petr HÁJEK

Zuzana JIRKALOVÁ

Lenka INGRIŠOVÁ
Terézia NĚMCOVÁ

Tereza PAVLŮ
Jakub ŘEPKA

Kateřina SOJKOVÁ